2021-01-18     Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     Kto KRAKOWIANKĘ pije - zdrowo i długo żyje!
Strona główna Mapa Krakowa Aktualności Zabiegi Wody mineralne Krakowianka Historia Księga gości Forum
Strona Główna / Aktualności

Aktualności

 


 

 

 

 

 

 

 

 
     

 


 

Dziennik Polski Gazeta Wyborcza SOBOTA, 23 SIERPNIA 2014

Mieszkańcy znów będą pić wodę „krakowiankę”

 

Produkcję wody mineralnej „krakowianka” zakończono w latach 90. Właściciel uzdrowiska Mateczny, firma IPR, chce jednak przywrócić dawne tradycje. Prowadzi już badania wody, aby określić jej skład i przygotować nowoczesną metodę wydobycia. (…) Badania potrwają do czerwca 2015 roku. –Potem rozpoczniemy przygotowania do tego, by umożliwić krakowianom korzystanie z tej wody – mówi Alina Duda, opiekunka

 

 
Woda "Krakowianka" wróci na nasze stoły

Kraków znów ma szansę na sprzedaż własnej wody mineralnej. Zarządcy ujęć znajdujących się przy Rondzie Matecznego planują budowę pijalni i rozlewni.

- Obecnie czekamy na zatwierdzenie koncepcji zagospodarowania terenu parku przez konserwatora zabytków. Planowana inwestycja przewiduje zadanie na wiele lat między innymi, nowoczesną rozlewnię wody zdrowotnej wraz z powszechnie dostępną pijalnią oraz hotel uzdrowiskowy. Woda lecznicza z Krakowa może trafić do sklepów za około 5 lat – mówi Marta Kostrz, prezes zarządu spółki „Relax Care”, prowadzącej zakład Mateczny.

Właściwości lecznicze wody wypływającej z ujęć przy ruchliwym rondzie w Podgórzu poznano już na początku ubiegłego stulecia. Złoża odkrył Antoni Mateczny, ówczesny właściciel tego terenu. W 1905 roku założył tam zakład kąpielowy. Kilkadziesiąt lat później, uruchomiono przy Rondzie Matecznego rozlewnię wody mineralnej, pod nazwą „Krakowianka”. W latach 90-tych zakład nie wytrzymał konkurencji rynkowej i został zamknięty. Od 6 lat właścicielem terenu i zarządcą ujęć jest prywatny inwestor. Więcej >>>

 


Ośrodek DAY SPA RELAX CARE

Obecnie Zakład Przyrodoleczniczy na Matecznym wraz z rozległym, ponad trzy hektarowym parkiem jest własnością spółki IPR, która nabyła je w 2003 roku od spadkobierczyni Antoniego Matecznego.

Zamierzeniem nowych właścicieli jest przywrócenie świetności temu miejscu i stworzenie w centrum Krakowa prawdziwego uzdrowiska, miejsca relaksu i wypoczynku dla mieszkańców Krakowa.

W wyremontowanym zabytkowym budynku zakładu leczniczego, od 2005 roku działa tu już nowoczesny ośrodek
DAY SPA RELAX CARE
posiadający szerokie możliwości pielęgnacji ciała, dbając przy tym o dobre samopoczucie klienta i powrót do harmonii z własnym organizmem, aby poczuć się odprężonym i w pełni zrelaksowanym.

Oferta zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych jest niezwykle bogata. Ośrodek oferuje zabiegi detoksykujące, relaksujące, witalizujące oraz odmładzające na twarz i ciało. Zabiegi wspomagane są najnowszej generacji sprzętem do odnowy biologicznej takim jak kapsuła SPA czy ultradźwięki oraz kompleksem saun – suchej półsuchej i parowej.

Skorzystać można również z szerokiego zestawu zabiegów rehabilitacyjnych: od ćwiczeń i masaży rehabilitacyjnych, fizykoterapi poprzez krioterapię (w komfortowej kriosaunie) do bogatej oferty zabiegów hydroterapeutycznych takich jak bicze, kąpiele wirowe, masaże podwodne, kąpiele i okłady borowinowe oraz to od czego wszystko się zaczęło w tym miejscu – kąpiele siarkoweo-solankowe. Pomiedzy zabiegami można przysiąść w pokoju wypoczynkowym przy kominku i delektować się aromatyczną herbatką.

Wysoki poziom usług Ośrodka został docenione przez profesjonalistów na forum Kosmetyki Naturalnej, SPA i Wellness gdzie uzyskał I miejsce i tytuł Najlepszego Ośrodka Odnowy Biologicznej w Polsce w kategorii Day SPA w konkursie „wSPAniałe SPA 2005”.

Obecnie zakład jest w remoncie.                   W oczekiwaniu na Krakowiankę

Starsi mieszkańcy Krakowa pamiętają wspaniałą wodę mineralną, jaką rozlewano do butelek
na Matecznym. Nosiła ona sympatyczną nazwęKrakowianka, i była jedną z najlepszych polskich wód mineralnych. Posiadała duże ilości składników mineralnych, przede wszystkim magnezu i wapnia i dlatego była zakwalifikowana do wód profilaktyczno-zdrowotnych. Służyła zdrowiu i dobrze gasiła pragnienie, w szczególności na drugi dzień po imprezie.

Dlatego teraz z rozrzewnieniem wspominają ją panowie w średnim wieku, którzy za młodych lat lubili pobalować. Tę „
orzeźwiającą” cechę zawdzięczała dużej ilości magnezu, który łatwo uzupełnić w organizmie można było Krakowianką. Ale, to niejedyny powód do nostalgii. Dzięki prof. Julianowi Aleksandrowiczowi krakowianie wiedzieli też, że woda z Matecznego wzmacnia organizm, pracę serca i zabezpiecza go przed chorobami. Niestety na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Krakowiankazaczęła przegrywać w konkurencji ze zwykłymi wodami, które nazywano „mineralnymi” i przestano ją produkować.

Teraz kiedy świadomość konsumentów wzrasta, szukają coraz częściej prawdziwych wód mineralnych i zaczynają się też rozglądać za Krakowianką. Ale jest dla smakoszy tej wody dobra wiadomość. Nowi właściciele Matecznego, przygotowują się do podjęcia produkcji „Krakowianki”. Po dopełnieniu stosownych warunków formalnych otrzymali już koncesję na wydobywanie do tych celów wody mineralnej i przygotowują koncepcję budowy nowej nowoczesnej rozlewni. Może więc znów będziemy niedługo pili tę wspaniałą wodę , która może konkurować nawet z najlepszą słynną gruzińską wodą mineralną „Borżomi”.


Uchwała w sprawie sporządzenia miejscowego
planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Mateczny”

18 września 2007 roku Rada Dzielnicy XII Podgórze podjęła uchwałę (Nr XVIII/225/2007) w sprawie wniosku o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Mateczny”, w której wnioskuje o sporządzenie w trybie pilnym miejscowego planu zagospodarowania obszaru „Mateczny”. Postulowany plan winien obejmować obszar znajdujący się pomiędzy ulicą Rydlówka, Kobierzyńską, projektowanym Parkiem Rzecznym „Wilga”, węzłem komunikacyjnym „Mateczny” i ulicą Konopnickiej.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że obszar ten powiązany jest przestrzennie z zabytkowym zespołem zieleni uzdrowiska „Mateczny”, projektowanym Parkiem Rzecznym „Wilga” oraz terenem zieleni obiektu sportowego „Garbarnia”.

Wpływa to wysoce korzystnie na zwiększenie terenów zielonych oddziaływujących szczególnie pozytywnie w środowisku miejskim. Sporządzenie planu zapewni minimalizację konfliktu pomiędzy proponowaną zabudową przy wystąpieniach WZ i ZT a tymi terenami.

Rada Dzielnicy wnioskuje, aby projektowana zabudowa obszaru objętego planem zapewniała wysoki udział terenów zielonych (min. 70 % powierzchni biologicznie czynnej) o wysokich walorach estetycznych.


 

Ilość odsłon:
Budowa strony APH AMBAR