2021-01-18     Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     Kto KRAKOWIANKĘ pije - zdrowo i długo żyje!
Strona główna Mapa Krakowa Aktualności Zabiegi Wody mineralne Krakowianka Historia Księga gości Forum
Strona Główna / Krakowianka

Krakowianka


AKTUALNOŚCI

  Etykieta wody mineralnej KRAKOWIANKA 1994 r.

Ulotka wody mineralnej KRAKOWIANKA 1994 r.

Etykieta KRKOWIANKI z 1987 r.

Ulotka wody mineralnej KRAKOWIANKA 1984 r.

Profilaktyczno-zdrowotna woda mineralna
Krakowianka

 

W 1969 roku uruchomiono na Matecznym rozlewnię wody mineralnej, pod nazwą „Krakowianka”. Woda ta posiada wysoką mineralizację (ok. 3000 mg/l składników mineralnych), dużą zawartość magnezu (ok. 100 mg/l) i wapnia (ok. 200 mg/l) i siarczanów (ok. 1200 mg/l), znaczną ilość soli NaCl (ok. 1000 mg/l) niską zawartość wodorowęglanów (ok. 340 mg/l) oraz w śladowych ilościach selen. Na możliwość wykorzystania jej do celów ekologicznej profilaktyki zdrowotnej zwrócił uwagę w 1982 roku mgr Tadeusz Wojtaszek, który zainteresował Krakowianką prof. dr med. Juliana Aleksandrowicza – wybitnego lekarza i uczonego, przewodniczący Komisji Zdrowia Społecznego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.  Opinia prof. Aleksandrowicza>>>

Prof. J. Aleksandrowicz w opinii lekarskiej wysoko ocenił walory „Krakowianki” uznał ją za niezwykle cenne źródło zdrowia dla mieszkańców Krakowa, zalecając ją w codziennej diecie.

Początkowo produkowano jej około 4 milionów butelek 0,33 l, jednakże po serii artykułów promujących tę wodę, jakie ukazały się w prasie krakowskiej, ogromnie wzrosło nią zainteresowanie, tak że zwiększono jej produkcję ponad dwukrotnie. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w związku z dużą konkurencją różnego rodzaju bezwartościowych pseudo-mineralnych wód, produkcja „Krakowianki” znów znacznie spadła i około ¾ tej cennej wody spływało bezużytecznie do Wisły. Po pewnym czasie niestety zaniechano jej produkcji.

Ale jest nadzieja, że już niedługo znów będziemy mogli pić tą wspaniałą wodę bowiem nowi właściciele Matecznego, przygotowują się do podjęcia produkcji „Krakowianki”. Po dopełnieniu stosownych warunków formalnych otrzymali już koncesję na wydobywanie do tych celów wody mineralnej i przygotowują koncepcję budowy nowej nowoczesnej rozlewni. Więcej na temat powrotu "Krakowianki" >>>


OPINIA LEKARSKA

Mineralna woda stołowa Krakowianka wydobywana z pokładów w Krakowie na Matecznym, z głębokości 36 m jest czysta biologicznie., dobrze zmineralizowaną wodę pitną, posiadającą w swoim składzie w bardzo korzystnych proporcjach biopierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Krakowianka powinna być niezbędnym składnikiem pożywienia, zwłaszcza osób narażonych na przebywanie w środowisku skażonym zanieczyszczeniami przemysłowymi i wielkomiejskimi, pracujących na tzw. „gorących” stanowiskach pracy w przemyśle oraz rolnictwie w czasie żniw oraz dla rekonwalescentów, kobiet ciężarnych i matek karmiących.

Zawarty w niej magnez ma ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju żywych komórek. Decyduje on o prawidłowej czynności układu immunologicznego i nerwowo-mięśniowego. Zapobiega chorobom nowotworowym i zaburzeniom rozwojowym, przedwczesnej miażdżycy i zawałom serca. Przeciwdziała zatruciom związkami ołowiu, fluoru i rtęci i innymi metalami ciężkimi. Zapobiega zaburzeniom ciąży i opóźnieniom rozwoju płodu. Zmniejsza szkodliwe skutki działania alkoholu na organizm.

Wapń jest podstawowym budulcem kości, wpływa korzystnie na przemianę materii i jest niezbędnym do normalnej czynności serca, pobudza jego automatyczny skurcz. Obecność wapnia jest konieczna do zachowania prawidłowej aktywności układu mięśniowo-nerwowego i ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych.
Magnez i wapń mają duże znaczenie w usuwaniu z organizmu groźnych dla zdrowia tłuszczów.

Siarka wykazuje dodatnie działanie na ustrój zwiększa wydzielniczość wątroby i żółci wpływa korzystnie na przemianę materii działania leczniczo w stanach zapalnych dróg moczowych i chronicznych nieżytach jelit. Działa korzystnie przy cukrzycy, obniżając zawartość cukru we krwi i w moczu i wpływa na aktywność insuliny.

Sód i chlor wpływają na gospodarkę wodna ustroju, zatrzymując wodę w tkankach i przeciwdziałają odwodnieniu organizmu wpływając wybitnie dodatnio na samopoczucie.

Wodorowęglany wpływają korzystnie na ustrój w początkowych stadiach cukrzycy, reguluje kwasowość i pH krwi. Korzystnie oddziaławuje na przy nadkwasocie żołądka.

Selen – jest szczególnie ważnym biopierwiastkiem wchodzi w skład wielu enzymów i ochrania układ immunologiczny przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, dzięki właściwościom przeciwutleniajacym. Zapobiega nowotworom, stężeniom rozsianym, stanom alergicznym i przeciwdziała zatruciom związkami rtęci.

Pozostałe pierwiastki występujące w ilościach śladowych takie jak potas, lit, żelazo, jod są również niezbędnymi budulcami organizmu. Wpływają korzystnie na funkcjonowanie ustroju i jego czynności fizjologiczne.

Woda mineralna Krakowianka jest niezwykle cennym czynnikiem ekologicznej profilaktyki zdrowotnej. Może wpływać w zasadniczym stopniu na podniesienie zdrowotności społeczeństwa.

Prof. dr med. Julian Aleksandrowicz

Kraków, dn. 24 kwietnia 1988 r.Strony o Krakowiance
www.rosalatina.pl/zdrowe-odzywianie/?krakowianka,148

www.dziennikpolski24.pl/Artykul.100+M58689128161.0.html
www.ptmag.pl/index.html?id=44672&location=f&msg=1&lang_id=PL


 

Ilość odsłon:
Budowa strony APH AMBAR