2021-01-19     Erwiny, Henryka, Mariusza     Kto KRAKOWIANKĘ pije - zdrowo i długo żyje!
Strona główna Mapa Krakowa Aktualności Zabiegi Wody mineralne Krakowianka Historia Księga gości Forum

Mateczny Zdrój

Zakład Przyrodoleczniczy Mateczny

Adres i kontakt:
30-363 Kraków ul. Rydlówka 8
tel. 012 266-47-94
e-mail:
kurort@matecznyzdroj.pl 

Kurort w Krakowie

Mateczny Zdrój to kurort gdzie kiedyś można było leczyć wiele dolegliwości i skąd pochodzi wspaniała woda profilaktyczno-zdrowotna Krakowianka. Znajduje się ono w Krakowie i położone jest w prawobrzeżnej dzielnicy Podgórze, przy skrzyżowaniu dróg prowadzących z miasta na wschód i południe . Miejsce to zwane Rondem Matecznego znają wszyscy Krakowianie i Ci co wyruszają latem czy też zimą w kierunku gór, do Zakopanego, a nawet dalej do zagranicznych wód. Ale nie wszyscy wiedzą, ze mijają kurort, który szczyci się ponad stuletnia tradycją i który posiada równie cenne wody mineralne dorównujące, a nawet w wielu przypadkach przewyższające swoimi walorami niejedne zagraniczne wody mineralne.

Występującą tu wodę siarczanowo-chlorkowo-sodowo- magnezowo-wapniową wykorzystywana była w istniejącym tu Zakładzie Przyrodoleczniczym, do zabiegów balneologicznyh. Skorzystać tu można było m.in. z kąpieli siarkowych, okładów borowinowych, masaży podwodnych czy też biczy szkockich. Prowadzono tu także rehabilitację narządu ruchu przy pomocy fizycznych metod leczenia.

Leczyć tu można było skutecznie choroby reumatyczne i pourazowe narządu ruchu, dolegliwości neurologiczne, zaburzenia przemiany materii, choroby ginekologiczne i dermatologiczne, choroby jamy ustnej (paradontoza) i skutki zatruć przemysłowych.

Ponadto wykonywano tu zabiegi pielęgnacyjne całego ciała, dłoni i stóp, upiększające twarz, szyje i dekolt a także masaże lecznicze. Można też było skorzystać z tradycyjnej sauny, krio-saunu i siłowni.

Tryskająca na Matecznym woda mineralna wykorzystywana była także do produkcji profiloktyczno-zdrowotnej wody mineralnej Krakowianka. Produkcję tej wody zaniechano w połowie lat dziewięćdziesiątych, ale istnieje program i zbudowania nowej, nowoczesnej rozlewni i uruchomienia produkcji tej ulubionej przez krakowian wody mineralnej.

Naturalna woda mineralna Krakowianka posiada unikalny zestaw składników mineralnych, szczególnie przydatnych dla organizmu człowieka. Najważniejszymi składnikami mineralnymi, jakie zawiera, są magnez i wapń, w takiej ilości, że jeden litr tej wody może zaspokoić w około 30 procentach dzienne zapotrzebowanie organizmu na te biopierwiastki.Więcej informacji o wodach mineralnych znajdziesz na portalu www.wodadlazdrowia.pl
 

 

Ilość odsłon:
Budowa strony APH AMBAR